«Одягни блакитне»: 2 квітня Міжнародний день поширення інформації про аутизм
2 квітня в усьому світі одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом, який утруднює комунікацію та соціальну взаємодію. Слово «аутизм» походить від грецького «autos» – «сам», і означає — «занурення у себе»
Аутизм – це постійне і комплексне порушення розвитку, яке проявляється впродовж перших трьох років життя і може значно погіршити розвиток мовлення, соціальної взаємодії, спілкування та поведінки дитини. Помітивши цей розлад і знаючи, як саме – можна допомогти.
Це не тільки психіатрична чи психолого-педагогічна проблематика, тут вагоме місце займає генетична складова. Частота випадків, коли при порушенні нейророзвитку діагностувалися інші симптоми або полісистемне ураження організму, доводить, що аутизм є симптомом іншого спадкового захворювання. Тут важливо провести генетичні дослідження для верифікації етіології та підґрунтя спадкової патології, що є проявом РАС , визначити органи мішені, притаманні тому чи іншому спадковому захворюванню. Усі рекомендовані генетичні дослідження мають чотири послідовних етапи: каріотипування, хромосомний мікроматричний аналіз, секвенування окремих генів та повноекзомне секвенування.
Наш інститут забезпечує мультидисплінарний підхід до діагностики та супроводу дитини із нейророзвитковими порушеннями, забезпечує генетичними обстеженнями, спостереженням за органами мішенями, клінічне та лабораторне обстеження дитини, комплексне ультразвукове обстеження, генетичне консультування з приводу планування вагітності у сімʼї пробанда та забезпечує експертним пренатальним ультразвуковим обстеженням.
«Діти дощу» (так називають дітей з аутизмом) часто бувають надзвичайно обдарованими – 12-річний Максим Бровченко, який змушено евакуювався з мамою з тимчасово окупованого Бердянська, малює й продає свої роботи, збираючи гроші на допомогу ЗСУ. Його твори є у Валерія Залужного, і у Папи Римського. А ще Макс захоплюється космосом і написав книжку про те, як це – бути «нейровідмінним» на планеті Земля.